میکروپایل ها شمع هایی با قطر کمتر از ۳۰۰ میلیمتر می باشند که غالباً توسط تسلیح فولادی سبک و تزریق دوغاب سیمان با فشار بالا اجرا می گردند. بارهای اعمالی به شمع ها عمدتاً به دو صورت مقاومت نوک و مقاومت اصطکاکی ایجاد شده بین المان شمع و خاک مجاور آنها به زمین و لایه های عمیق تر انتقال می یابد. در میکروپایل ها ظرفیت باربری کف ناچیز است ولی از طرفی مقاومت اصطکاکی جداری توسط ظرفیت مقاومت پیوند بین دوغاب و خاک اطراف آن بسته به نوع و روش تزریق (کیفیت تزریق) بسیار بالا می رود و علاوه بر افزایش ظرفیت باربری میکروپایل ها سبب بهبود مشخصات مکانیکی خاک اطراف خود می شوند. در واقع میکروپایل ها را می توان تلفیقی از کاربرد توام دو تکنیک مورد کاربرد در پروژه های ژئوتکنیکی که تحت عنوان پی های عمیق (نیمه عمیق) و بهسازی خاک نام برده می شود، دانست.
مزایا:
قابلیت اجرا در زمین های سست و محل های با دسترسی محدود.سرعت بالا و قابل کنترل بودن زمان اجرا.صرفه اقتصادیامنیت بالا بلحاظ امکان کنترل مبانی طراحی و کیفیت اجرا توسط آزمایش های کنترلی درجاکارائی و قابلیت اجرا در تمامی انواع خاک هاقابلیت اجرا در زیر سطح زیرزمینی و محیط های دریایی.سازگاری با مسائل زیست محیطی.انعطاف پذیری در حین اجرا.قابلیت اجرا در مکان های با محدودیت ارتفاع از قبیل پارکینگ ساختمان های موجود.مناسب جهت محیط های شهری و کم وسعت به جهت حجم کم ماشین آلات.
کاربردها:
تامین باربری (فشاری –کششی –جانبی) و انتقال بارهای سازه های سنگین از ساختمان ها، برج ها و سازه های صنعتی به لایه های زیرین بعنوان یک المان باربرافزایش ظرفیت باربری خاک های سست و لجنیبهبود خصوصیات خاک های مساله دار از جمله رفع پتانسیل روانگراییترمیم و تقویت شالوده سازه های آسیب دیده و یا در حال نشست.مقاوم سازی لرزه ای و تقویت شالوده های موجود جهت ایجاد تغییرات سازه ای و یا تغییر کاربری.تثبیت شیروانی ها، خاکریز راه ها، پی دیوارهای حائل و …کاهش نشست در سازه های حساس به نشست.کاهش نفوذپذیری . کنترل تراوش آب.
اجرای میکروسافت
۱.به منظور استقرار لوله های میکروپایل (غلاف فولادی) در محل گمانه ها بسته به سختی خاک محل پروژه ممکن است از روش کوبش توسط دستگاه لوله کوب و یا حفاری و جایگذاری استفاده شود. برای این منظور در اولین قسمت عملیات لوله کوبی از لوله نوک تیز میکروپایل استفاده می شود و پس از فرورفتن لوله اول، لوله دوم و لوله های بعدی به نوبت تا دست یافتن به عمق مورد نیاز به هم متصل گردیده و کوبیده می شود. طول لوله های میکروپایل غالباً بین ۱ تا ۲ متر می باشد.
۲.پس از اتمام لوله کوبی، تزریق دوغاب سیمان انجام می گیرد. این عملیات بوسیله مجموعه دستگاه تزریق متداول که از سه بخش میکسر اولیه، میکسر ثانویه و پمپ تزریق تشگیل گردیده صورت می گیرد. پس از اختلاط آب و سیمان و در صورت نیاز افزودنی های دیگر به نسبت مشخص دوغاب در میکسر اولیه ساخته می شود. دوغاب سیمان جهت نگهداری و انتقال آن در طی زمان به پمپ تزریق در میکسر ثانویه نگهداری می شود و در نهایت فشار لازم توسط پمپ تزریق ایجاد شده و دوغاب توسط پکرهای درون چاهی و سرچاهی از طریق جداره مشبک میکروپایل و فشار مشخص به خاک تزریق می گردد که علاوه بر ایجاد پیوستگی میان جداره میکروپایل و زمین، سبب بهبود مشخصات مکانیکی خاک اطراف نیز می گردد.
۳.به منظور ایجاد باربری، در گام نهایی اجرای میکروپایل، عملیات نصب آرماتور تسلیح در داخل غلاف فولادی صورت می گیرد. بدیهی است که آرماتور تسلیح می بایست قبل از گیرش سیمان، در داخل گمانه نصب شود
۴.بمنظور ایجاد اتصال کامل بین میکروپایل و بتن شالوده و همچنین جلوگیری از برش پانچ در آخرین مرحله صفحات توزیع تنش (فلنج) به آرماتور تسلیح و لوله میکروپایل متصل می گردد.